Pie mums notiek

                                

Lasīšanas veicināšanas programmas

Aktivitātes

Resursi

   


  Lasīšanas veicināšanas programmas

   

   

   

  Bērnu apkalpošanas nodaļa aktīvi piedalās nacionālu lasīšanas veicināšanas programmu īstenošanā, kā arī organizē ikgadējas, lasītājiem jau pazīstamas aktivitātes, konkursus un programmas lasītprieka un lasītprasmes veicināšanai dažādu vecumu bērniem un ģimenēm. 

   

  Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 

  Populārākā lasīšanas veicināšanas programma Latvijā, kurā aktīvi piedalās arī Valmieras integrētās bibliotēkas lasītāji - bērni, jaunieši un vecāki. Grāmatu kolekciju, kuru šobrīd veido 33 grāmatas 5 vecuma grupās, ik gadu lasa un vērtē tūkstošiem grāmatu draugu Latvijā un arī ārzemēs dzīvojošie latvieši. Ikviens ir aicināts kļūt par literatūras ekspertu un izvirza balvai rakstniekus, ilustrētājus, tulkotājus, izdevējus – visus, kas piedalās grāmatu tapšanā. Balvu pasniedz pavasarī Lielajos lasīšanas svētkos. Informāciju par Bērnu, jauniešu un vecāku žūriju var atrast Lasāmkoks, bibliotēkas mājas lapā, kā arī Bērnu apkalpošanas nodaļā. 

  Lai uzzinātu vairāk par programmu un aicinātu skolēnus piedalīties un vērtēt kolekcijas grāmatas, klases aicinātas pieteikties uz Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas nodarbību. Tās saturs: lasīšanas veicināšanas programmas iepazīšana (bukleti, videostāsti), grāmatu kolekcijas prezentēšana (atbilstoši vecumam) ar videolasījumiem, praktiskie uzdevumi: komandām vai individuāli (lasījumi, sarunas, prezentācijas, darba lapas ar atraktīviem uzdevumiem). Nodarbības ilgums - 1 stunda.  Vairāk informācijas: Lolita ([email protected]). 

   

  Skaļās lasīšanas sacensības

  Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības ir konkurss 11-12 gadus veciem 5. un 6. klašu skolēniem, kura rezultātā tiek noskaidrots lasīšanas čempions. Konkurss notiek trīs posmos – sacensības skolā vai vietējā bibliotēkā, reģionālais fināls un valsts fināls Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Sacensību mērķis ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku. Valmieras integrētā bibliotēka rīko otrā posma sacensības, kā arī piedāvā “Skaļās lasīšanas nodarbības”.  Vairāk informācijas: Lolita ([email protected]). 

      

   

  Ziemeļvalstu literatūras nedēļa 

  Gada vistumšākajā laikā (novembra trešajā nedēļā) vairāk nekā 2000 publiskajās un skolu bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata.  Nedēļas galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Bibliotēkās notiek lasījumi, stāstu stāstīšana, literatūras izstādes, debates, konkursi un citi pasākumi. Latvijā šo projektu administrē Ziemeļu Ministru padomes birojs sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru un biedrību Norden Latvijā. Ziemeļvalstu literatūras nedēļa ar lasījumiem, konkursiem un citām aktivitātēm tiek atzīmēta arī Valmieras integrētajā bibliotēkā. Vairāk informācijas: Lolita ([email protected]). 

   

  Lasīšana ar suni “Ķepu ķepā, roku rokā, lasām kopā!”

  Otrdienu pēcpusdienās bibliotēkā ir īpaši ciemiņi – Bille, Martuks un Nika. Tās ir suņu dāmas, kas savās iknedēļas tikšanās reizēs ķepu ķepā, roku rokā lasa kopā ar sākumskolas vecuma bērniem. Notiek ne tikai kopīga lasīšana, bet arī rotaļas, triki un uzdevumi. Nodarbība individuāliem interesentiem nelielās grupās notiek bibliotēkā. Nodarbības ilgums – 40 min. Pieteikšanās: Līga ([email protected], 27047344).

           

   

  Grāmatu Bingo izaicinājums

  Sākoties Jaunajam gadam, mums katram ir kāda apņemšanās. Bērnu apkalpošanas nodaļa izaicina Tevi uz lasīšanas apņemšanos. Izaicinājums ir līdz vasarai izlasīt 8 grāmatas, tā aizpildot 8 Bingo lauciņus. Grāmatas izvēlies pats, bet tām jāatbilst kritērijam, kas uzrakstīts uz Bingo lauciņa. Kad visas 8 grāmatas izlasītas – visi Bingo lauciņu kritēriji izpildīti, nāc uz bibliotēku un saņem pārsteiguma balvu. Izaicinājumam nav vecuma ierobežojumu. Par 2022. gada "Grāmatu Bingo" norisi var lasīt ŠEIT. Vairāk informācijas: Egita ([email protected]).

   

  Mana Grāmatu karaliene

  Jau vairāk kā 20 gadus Bērnu apkalpošanas nodaļa gada sākumā izsludina konkursu „Mana Grāmatu karaliene”, lai noteiktu, kura ir bijusi lasītāju iepriekšējā gada mīļākā grāmata. Konkursa dalībniekiem ir jāizvēlas kāda no aizvadītā gada laikā lasītajām grāmatām, jāuzraksta, jāuzzīmē, jānofilmē vai kā citādi jāpagatavo savu atsauksmi par to, kāpēc tieši šī grāmata ir pelnījusi kļūt par Karalieni. Konkursā piedalās un balvas saņem gan interesantākie darbiņi, gan tiek izvēlēta pati grāmatu grāmata - Grāmatu karaliene. Ik gadu tiek saņemti radoši un pārdomāti darbi dažādos formātos. 2021. gada Grāmatu karalienes tituls tika piešķirts Guntas Micānes grāmatai “Mazo tauriņu spēles”, kuru nominēja Trikātas pamatskolas Lācēnu grupa. Video pieejams ŠEIT. Vairāk informācijas: Egita ([email protected]).

   

  Zvirbuļa vasaras lasīšanas grozs

  Vasaras brīvlaikā bibliotēkas Zvirbulis aicina ieskatīties viņa grāmatu grozā un piedalīties lasīšanas programma skolēniem no 1.-9. klasei. Katrai vecuma grupai jāizlasa Zvirbuļa izvēlētās grāmatas, jāatbild uz āķīgiem jautājumiem vai jāizpilda kāds Zvirbuļa uzdots uzdevums. Cītīgākos un veiksmīgākos lasītājus, kas izlasa visas programmas grāmatas un paveic visus uzdevumus, Zvirbulis sveic ar pārsteigumiem. Ziemā Zvirbulis atpūšas, lasa grāmatas savam grāmatu grozam un gaida vasaru, lai atkal tiktos! Vairāk informācijas: Kristiāna ([email protected]).

                

   

  Valmieras puikas pēc simts gadiem

  Ik gadu 1. decembrī, atzīmējot „Valmieras puikas” autora Pāvila Rozīša dzimšanas dienu, bibliotēkā tiek svinēta Valmieras puiku diena. Šajā dienā pilsētas skolu 9. klašu jaunieši iepazīstas ar to, kāda Valmiera bija pirms 100 gadiem un tiekas ar šodienas Valmieras „puikām”- politiķiem, sportistiem, uzņēmējiem. Vakarā sveču gaismā pie Valmieras puiku pieminekļa, piedaloties jauniešiem, pilsētas senioriem un studentiem, tiek lasīti fragmenti no P. Rozīša grāmatas, dziedātas dziesmas. Vairāk informācijas: Lolita ([email protected]). 

   

  Aktivitātes

  Aicinām interesentus iesaistīties mūsu piedāvātājās aktivitātēs, konkursos un pasākumos, kā arī izteikt savas idejas, ierosinājumus un vajadzības, lai Bērnu apkalpošanas piedāvājumi būtu aktuāli un interesanti. 

   

  VIBJO Sudraba ZIRG’s 

  VIBJO (Valmieras integrētās bibliotēkas jauniešu organizācija) Sudraba ZIRG's ir aktīvu jauniešu domubiedru grupa. Dalībnieki rīko dažādus pasākumus, radoši darbojas sociālajā vidē, kā arī neklusē par aktuālām tēmām un notikumiem. Ja esi vecumā no 13 gadiem un vēlies iesaistīties, piesakies VIBJO Sudraba ZIRG’s mājas lapas sadaļā Pievienojies mums. Lasi arī ŠEIT. Vairāk informācijas: [email protected] 

                

   

  Ģimeņu rīti

  Bibliotēkā tiek rīkoti Ģimeņu rīti, parasti tie notiek sestdienās. Tajos mazie ķipari kopā ar vecākiem, vecvecākiem, brāļiem un māsām var piedalīties radošajās darbnīcās, noskatīties bērnu teātra izrādītes vai muzikālus priekšnesumus, iet kopīgās rotaļās, svinēt iemīļoto grāmatu varoņu dzimšanas dienu, tikties ar interesantiem cilvēkiem un viņu mīluļiem, kā arī vienkārši baudīt kopā būšanas prieku.

   

  Radošās darbnīcas

  Skolēnu brīvdienās, gadskārtu svētkos un vasaras brīvlaikā Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļa rīko radošās darbnīcas, kur var pagatavot svētku rotājumus un apsveikumus, maskas, kartona auto modeļus, telpiskus burtus, papīra laternas un daudz ko citu. 

               

   

  Izstādes

  Sadarbībā ar Valmieras Mākslas vidusskolu ik ceturksni Bērnu apkalpošanas nodaļas telpās apskatāmas audzēkņu darbu izstādes dažādās tehnikās - fotogrāfijas, zīmējumus grafikas u.c. 

   

  Tikšanās ar autoriem

  Ik gadu bibliotēkā viesojās bērniem un jauniešiem pazīstami un iemīļoti rakstnieki un dzejnieki. Pie mums ir viesojies Arno Jundze, Dagnija Dreika, Kārlis Vērdiņš, Uldis Auseklis, Māris Putniņš un vēl daudzi citi.

   

  Jauniešu tematiskās ikmēneša tikšanās

  Lai apspriestu aktuālas tēmas, sacenstos viktorīnās, spēlēs un uzdevumos, kā arī iegūtu jaunas zināšanas un apmainītos ar viedokļiem, aicinām jauniešus pievienoties ikmēneša tematiskajās tikšanās reizēs. Tēmu izvēle nākošajam mēnesim ir dalībnieku ziņā, bet par saturu, aktivitātēm un tikšanās nodrošināšanu rūpējas bibliotekāres un VIBJO Sudraba ZIRG’s. Tikšanās individuāliem interesentiem notiek bibliotēkā vai attālinātā formā. Tikšanās ilgums – 1 stunda. Pieteikšanās: aizpildot pieteikuma anketu, kad pasākums izsludināts. Jautājumi un ierosinājums: Egita ([email protected]). 

                

   

  Drošāka interneta diena

  Katru gadu februāra sākumā tiek atzīmēta Vispasaules Drošāka interneta diena. Šajā dienā Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas aktivitātēs tiekas tie, kuriem draugs ir internets. Taču draugi ir labi jāiepazīst. Tāpēc pasākuma dalībnieki tiek aicināti diskutēt par to, ko un kā drīkst un nedrīkst darīt internetā, izspēlēt dažādu iespējamo negadījumu simulācijas, risināt rēbusus un aizvien vairāk uzzināt, kā justies droši un ērti, pavadot laiku internetā.  

   

  Zinātnieku nakts

  Zinātnieku naktī ikvienam interesentam ir iespēja piedalīties eksperimentos, konkursos, noskatīties dažādas eksperimentu demonstrācijas un simulācijas. Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļa kopā ar pasākuma dalībniekiem ir pētījusi gan ūdens fizikālās īpašības, gan noskaidrojusi, ka mūsu mājas mīluļi kalpo mums par enerģijas avotu ikdienā, gan kopā ar Dullo Didzi piedalījušies dažādos eksperimentos.

                 

   

  Resursi

  Ko vēl vari darīt Bērnu apkalpošanas nodaļā? Piedāvājam izmantot bibliotēkā pieejamos resursus - telpas, tehnoloģisko nodrošinājumu gan mācībām, gan atpūtai un brīvā laika pavadīšanai.

   

  Datorlasītava

  Bērnu apkalpošanas nodaļā pieejami pieci datori ar interneta pieslēgumu. Divi mācībām paredzētie datori atrodas klusajā lasītavā, bet trīs datori spēļu spēlēšanai un izklaidēm atrodas nodaļas lieltelpā. Datori lietošanai pieejami bez maksas bibliotēkā reģistrētiem lietotājiem ar laika ierobežojumu viena stunda dienā. Ar izmantošanas noteikumiem var iepazīties ŠEIT

   

  Nākotnes lasītava

  Ko var darīt Bērnu apkalpošanas nodaļas "Nākotnes lasītavā"? Te varēs uzspēlēt futbolu vai kādu citu no Xbox spēlēm. Nāciet un iepazīstieties ar jauno tehnoloģiju piedāvājumu bibliotēkā!

   

  Klusā lasītava

  Ja vēlies palasīt vai pamācīties klusumā un mierā, nāc uz Kluso lasītavu, kur varēsi netraucēti darboties. Klusajā lasītavā vari strādāt pie galda, iekārtoties sēžamspilvenos, kā arī izmantot datoru mācību vajadzībām. 

   

  Bērnu stūrītis

  Mazākie bibliotēkas apmeklētāji aicināti uz Bērnu stūrīti, kur iespējams lasīt, pētīt, taustīt grāmatiņas pirmajām zināšanām un iespaidiem. Šeit atrodamas mazas grāmatas ar cietām lapām, atveramiem lodziņiem, skaņām, puzlēm un citiem brīnumiem, kā arī ir iespēja krāsot, zīmēt un ērti iekārtoties dīvānkrēslā. 

   

  Pasaku istaba

  Pirmsskolas un 1.-2. klašu skolēniem iekārtota īpaša Pasaku istaba, kurā var notikt maģiskas lietas. Tajā atrodamas jautras gaismas, IGLU kluči, sēžamspilveni un pat slepena ala, kurā var gan rotaļāties, gan palasīt kādu grāmatu. Lietošanas noteikumi ŠEIT

   

  Galda spēles

  Bibliotēkas krājumā ir galda spēles, kuras iespējams saņemt spēlēšanai mājās (termiņš - 30 dienas), kā arī iespējams spēlēt uz vietas bibliotēkā.  Piedāvājam atpūtas un izklaides spēles, sacensību spēles, stratēģiskās un prāta spēles dažādiem vecumiem un gaumēm. Bibliotēkā pieejamo galda spēļu sarakstu meklē ŠEIT